







Vintage Y2K Högl Leather Knee High Boots in Black
59.00 €
1 in stock
SKU: 33021
Category: Shoes
Tags: 2000s style clothing, fitted boots, knee high boots, real leather shoes, shearling lining, suede footwear, whimsigoth, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage boots by Högl are knee-high wonders with real leather and suede. With shearling lining so cozy, you’ll feel like you’re strutting through a 2000s fantasy world.
Features:
– real leather
– shearling lining
– zip closure
– lined
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Shoe size | 37 |
| Featured material | Leather |
Högl
Labelled size: 3,5
| inner foot length | 23 cm / 9.0" |
|---|---|
| heel height | 2 cm / 0.8" |
| height | 41 cm / 16.0" |
| width (at the widest) | 8 cm / 3.1" |







