




Vintage Y2K Voltan Leather Mules in Black
44.00 €
1 in stock
SKU: 33012
Category: Shoes
Tags: 2000s style fashion, European vintage, heel mules, leather shoes, made in Italy, pointed toe slippers, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage leather mules by Voltan 1898 are ready to point you in the right direction for early 2000s nostalgia with their black leather and iconic block heel style.
Features:
– 100% leather
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Shoe size | 37.5 |
| Components | leather |
| Featured material | Leather |
Voltan 1898
Labelled size: 37,5
| inner foot length | 26 cm / 10.1" |
|---|---|
| heel height | 4 cm / 1.6" |
| width (at the widest) | 8 cm / 3.1" |







