








Vintage Y2K Wool Blend Flare Trousers in Grey
39.00 €
1 in stock
SKU: 32945
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, bootcut trousers, flare pants, grunge outfit, middle rise waist, office siren, officecore aesthetic, wool blend, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage trousers are the ultimate office siren look, with a middle rise waist and wool blend that’s as cozy as it is stylish. Flaunt those flare pants in grey and make every day feel like a runway from the early 2000s.
Features:
– two pockets
– zip closure
– 54% polyester, 44% wool, 2% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | elastane, polyester, wool |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: 36
| waist (seam to seam) | 37 cm / 14.4" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 83 cm / 32.4" |
Related products
-


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart