





Reworked Y2K Maroon Marble Wide Leg Trousers
49.00 €
1 in stock
SKU: 32920
Category: Trousers & Jeans
Tags: 00s streetwear look, 2000s style fashion, grunge outfit, hand-painted, marble pattern, natural fabric, upcycled jeans, wide leg trousers, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage trousers are like a grunge outfit dream with their hand-painted marble pattern and wide-leg style, perfect for rocking that mid 2000s vibe.
Features:
– four pockets
– zip closure
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | maroon |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Machine wash inside out
Labelled size: 38
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 28 cm / 10.9" |
| inseam length | 79 cm / 30.8" |
Related products
-


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart