





Vintage Y2K Pourquoi Pas Pinstriped Suit in Brown
59.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage business suit set by Pourquoi Pas is the ultimate office siren look, containing a pinstriped blazer and flare pants. Made in France and radiating major early 2000s vibes, this brown ensemble is your ticket to being the CEO of nostalgia.
Features:
– button, zip closure
– 95% polyester, 5% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | elastane, polyester |
| Featured style | Blazer |
| Featured material | Polyester |
Pourquoi Pas
Our model, Liza is 179 cm / 69.8" tall and she's a size XL.
Machine wash cold
Labelled size: 42
| armpit to armpit | 53 cm / 20.7" |
|---|---|
| length | 61 cm / 23.8" |
| waist (seam to seam) | 43 cm / 16.8" |
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 84 cm / 32.8" |







