







Reworked 80s Liberto Wide Leg Trousers in Beige
49.00 €
1 in stock
SKU: 32942
Category: Trousers & Jeans
Tags: 00s streetwear, 80s vintage clothing, baggy pants, cotton jorts, dirty painted, European vintage, grunge outfit, natural fabric, reworked, upcycled jeans, wide leg short, y2k style fashion
Description
These 80s vintage trousers by Liberto are a hand-painted masterpiece that’ll have you strutting like you’re on a nostalgic catwalk. With wide legs and a splash of dirty painted purple, they’re your ticket to standing out in sustainable style.
Features:
– three pockets
– button closure
– 100% cotton
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | beige, purple |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Chinos |
| Featured material | Cotton |
Liberto
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Machine wash separately
Labelled size: 33
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 35 cm / 13.7" |
| inseam length | 26 cm / 10.1" |
Related products
-


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more