





Vintage 90s Rib Knit Top in Beige
37.00 €
1 in stock
SKU: 32894
Category: Tops & Tees
Tags: 2000s style fashion, European vintage, lettuce hem, made in Italy, minimalist look, office siren, rib knit top, slim fit jumper, y2k vintage clothing
Description
This 90s vintage rib knit top is the ultimate throwback, with a sassy lettuce hem that’ll have you feeling like you’re in an episode of Friends. Made in Italy, this slim fit jumper is basically your ticket to beige-tastic nostalgia.
Features:
– 52% viscose, 22% polyester, 26% nylon
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Components | nylon, polyester, viscose |
| Featured style | Long Sleeved |
| Featured material | Viscose |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Machine wash cold
| armpit to armpit (min) | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 50 cm / 19.5" |
| length | 55 cm / 21.5" |







