




Vintage Y2K Vizzia Platform Flip Flops in Black
34.00 €
1 in stock
SKU: 33008
Category: Shoes
Tags: 2000s vintage, made in Brazil, metal flower, plastic flip flops, platform slippers, y2k style accessory
Description
These Y2K vintage flip flops by Vizzia are the platform slippers you need to strut into the early 2000s with style.
Made in Brasil
Features:
– metal flower
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | beige, black, brown |
|---|---|
| Pattern | floral |
| Era | 00s |
| Shoe size | 38 |
Vizzia
Labelled size: 38
| inner foot length | 24 cm / 9.4" |
|---|---|
| heel height | 4 cm / 1.6" |
| platform | 2 cm / 0.8" |
| width (at the widest) | 8 cm / 3.1" |







