







Reworked Y2K Low Rise Flare Trousers with Button Decor
39.00 €
1 in stock
SKU: 32922
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, button decorated, flare trousers, low rise waist, plaid bootcut pants, reworked, upcycled pants, whimsical aesthetic, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage trousers are serving up all the low rise waist, flare style you need. With button decorations and a reworked, upcycled vibe, these brown beauties will have you feeling like you’re strutting down a runway made of nostalgia.
Recommended size: EU 38-40
Features:
– zip closure
– 73% viscose, 25% nylon, 2% elastane
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Pattern | checked |
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | elastane, nylon, viscose |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Viscose |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Hand wash only
| waist (seam to seam) | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| rise | 21 cm / 8.2" |
| inseam length | 81 cm / 31.6" |
Related products
-


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart