




Vintage Y2K Boyfriend Jeans in Dirty Stonewashed Blue
39.00 €
1 in stock
SKU: 32952
Category: Trousers & Jeans
Tags: 00s streetwear look, 2000s style fashion, baggy fit, boyfriend jeans, dirty mud wash, grunge outfit, low rise bottoms, slouchy denim pants, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage boyfriend jeans are your ticket to rocking the perfect stonewahsed denim pants look, making you feel like you just stepped out of a grunge music video.
Features:
– five pockets
– zip closure
– cotton fabric
– dirty stonewashed denim
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Denim |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Labelled size: 27/32
| waist (seam to seam) | 39 cm / 15.2" |
|---|---|
| rise | 25 cm / 9.8" |
| inseam length | 77 cm / 30.0" |
Related products
-


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart