





Vintage Y2K Flare Trousers in Pinstriped Black
34.00 €
1 in stock
SKU: 32947
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, bootcut pants, European vintage, flare trousers, grunge outfit, low rise waist, office siren, pinstriped pants, stretchy fabric, whimsigoth flares, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage trousers are the ultimate pinstriped pants that’ll transport you straight back to low-rise waistland. Perfect for channeling your inner fashionista from the era when butterfly clips and flip phones ruled!
Features:
– zip closure
– stretchy fabric
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Flares |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
| waist (seam to seam) (min) | 35 cm / 13.7" |
|---|---|
| waist (seam to seam) (max) | 40 cm / 15.6" |
| rise | 27 cm / 10.5" |
| inseam length | 78 cm / 30.4" |
Related products
-


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart