







Vintage Y2K Dockers Pinstriped Trousers in Brown Cotton
39.00 €
1 in stock
SKU: 32926
Category: Trousers & Jeans
Tags: 00s streetwear look, 2000s style fashion, baggy fit, boyfriend fit, Dockers jeans, gender neutral, grunge outfit, pinstriped pants, slouchy pants, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage Dockers trousers are the ultimate pinstriped cotton pants for channeling those early 2000s boyfriend fit vibes.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 95% cotton, 5% polyester
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton, polyester |
| Featured style | Chinos |
| Featured material | Cotton |
Dockers
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash inside out
Labelled size: 33 x 32
| waist (seam to seam) | 45 cm / 17.6" |
|---|---|
| rise | 28 cm / 10.9" |
| inseam length | 84 cm / 32.8" |
Related products
-


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart