



Vintage Y2K Pinstriped Capri Pants
34.00 €
1 in stock
SKU: 32912
Category: Trousers & Jeans
Tags: 00s streetwear look, 2000s style fashion, business capris, capri pants, grunge outfit, middle rise waist, office siren, pinstriped trousers, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage pinstriped trousers are your ticket to unleashing your inner office siren, all while rocking that middle rise waist like it’s 2003.
Features:
– four pockets
– zip closure
– 74% polyester, 24% viscose, 2% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Pattern | striped |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | elastane, polyester, viscose |
| Featured style | Chinos |
| Featured material | Mixed |
Our model, Liza is 179 cm / 69.8" tall and she's a size XL.
Machine wash inside out
Labelled size: 42
| waist (seam to seam) | 45 cm / 17.6" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 53 cm / 20.7" |
Related products
-


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart