






Reworked Vintage Y2K Cargo Capri Pants in Hand-Painted Beige
44.00 €
1 in stock
SKU: 28608
Category: Shorts
Tags: 00s streetwear, 2000s style clothing, baggy shorts, cargo capri pants, dirty look, grunge outfit, hand-painted, middle rise waist, reworked, upcycled, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage shorts by Opus are the baggy cargo capris your grunge outfit has been missing, complete with a middle rise waist that screams early 2000s rebellion. Rock these reworked, hand-painted wonders and feel like you’re reliving the days when flip phones were cutting-edge.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
OPUS
Our model, Iza is 169 cm / 65.9" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: 38
| waist | 82 cm / 32.0" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 54 cm / 21.1" |
Related products
-


Vintage Lee denim shorts Reworked painted high waist jeans
34.00 € Add to cart -


Vintage Diesel Denim Shorts Y2K Middle Rise Wide Leg Jeans
29.00 € Add to cart -


Vintage Dunlop shorts 80s white sports tennis hot pants
24.00 € Add to cart -


Vintage denim shorts Reworked cut-out pocket tie-dye jeans
24.00 € Add to cart