





Vintage Y2K Watcher Pinstriped Trousers in Grey
34.00 €
1 in stock
SKU: 32925
Category: Trousers & Jeans
Tags: 00s streetwear look, 2000s style fashion, European vintage, flare pants, grunge outfit, low rise waist, office siren, pinstriped pants, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage trousers by Watcher are the ultimate grunge outfit essential, rocking low-rise waists and pinstriped flares that scream office siren meets early 2000s cool.
Recommended size: EU 40-42
Features:
– two pockets
– zip closure
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Featured style | Flares |
Watcher
Our model, Liza is 179 cm / 69.8" tall and she's a size XL.
Machine wash cold
Labelled size: L
| waist (seam to seam) | 45 cm / 17.6" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 76 cm / 29.6" |







