






Vintage 80s Pinstriped Pleated Trousers in Black Wool Blend
39.00 €
1 in stock
SKU: 32934
Category: Trousers & Jeans
Tags: 80s vintage clothing, grunge outfit, maffia look, office siren, pinstriped pants, pleated waist, wide leg trousers, wool blend, y2k style fashion
Description
These 80s vintage wide-leg trousers by Nino are your ticket to becoming the ultimate office siren, all while rocking a wool blend and pinstripes that scream maffia chic.
Features:
– 55% polyester, 44% wool, 1% viscose
– pleated waist
– step slits
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 80s |
| Clothing size | S |
| Components | polyester, viscose, wool |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Mixed |
Nino
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Dry clean only
Labelled size: 38
| waist (seam to seam) | 35 cm / 13.7" |
|---|---|
| rise | 35 cm / 13.7" |
| inseam length | 67 cm / 26.1" |
Related products
-


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more