



Vintage 90s Mesh Slip Dress with India Inspired Pattern
34.00 €
1 in stock
SKU: 32982
Category: Dresses
Tags: 90s style fashion, boho chic, festival look, India inspired print, late 90s, mesh mini dress, slip dress, y2k vintage clothing
Description
This 90s vintage slip dress is serving up major boho chic vibes with its India-inspired pattern and maroon magic. Perfect for channeling your inner late 90s diva.
Features:
– mesh fabric
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | maroon |
|---|---|
| Pattern | abstract |
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Nylon |
| width (seam to seam) (min) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| width (seam to seam) (max) | 45 cm / 17.6" |
| length | 101 cm / 39.4" |
Related products
-


Vintage 80s Party Dress with Bubble Skirt in Black Satin
42.00 € Add to cart -


Vintage dress 90s striped stretchy open back bodycon mini
27.00 € Add to cart -


Vintage dress 60s revival psychedelic floral mod shirt dress
59.00 € Read more -


Vintage dress 60s mod shiny turquoise mini dress
44.00 € Read more