







Vintage Y2K Cargo Flare Trousers in Khaki
39.00 €
1 in stock
SKU: 32908
Category: Trousers & Jeans
Tags: 00s streetwear, 2000s style fashion, cargo flare pants, cybergoth look, European vintage, grunge outfit, low rise waist, whimsigoth, wide leg trousers, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage cargo flare pants are the grunge outfit essentials that’ll have you feeling like you just stepped off a 2000s music video set.
Recommended size: EU 38-40
Features:
– adjustable waist
– six pockets
– zip closure
– 65% cotton, 25% polyester, 10% nylon
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, nylon, polyester |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: 38
| waist (seam to seam) | 43 cm / 16.8" |
|---|---|
| rise | 23 cm / 9.0" |
| inseam length | 73 cm / 28.5" |
Related products
-


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart