




Reworked 90s Rose Pattern Skirt Suit in Beige
54.00 €
1 in stock
SKU: 32855
Categories: Jumpsuits & Playsuits, Reworked Vintage
Tags: 90s vintage fashion, boho romantic, cropped skirt, office siren, reworked, rose pattern, skirt blazer suit, upcycled clothes, y2k style clothing
Description
This 90s vintage skirt suit set is your ticket to boho romantic vibes with a rose pattern and a cropped skirt that’s as sassy as your favorite 90s playlist.
Features:
– two pockets
– button, zip closure
– lined
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Pattern | floral |
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Blazer |
Our model, Liza is 179 cm / 69.8" tall and she's a size XL.
Machine wash separately
Labelled size: L
| armpit to armpit | 56 cm / 21.8" |
|---|---|
| length (blazer) | 60 cm / 23.4" |
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
| length (skirt) | 43 cm / 16.8" |







