






Vintage 60s Mod Plaid Wool Coat in Purple
89.00 €
1 in stock
SKU: 22677
Category: Coats & Jackets
Tags: 60s vintage fashion, chunky winter coat, double breasted, mod, plaid wool coat, whimsi twee, whimsigoth, y2k grunge outfit
Description
This 60s vintage coat is the plaid wool wonder that makes winter feel like a mod fashion show. With its bold purple hue, it’s ready to transform your grunge outfit into a swinging 60s extravaganza!
Features:
– 2 front pockets
– button closure
– lined
– heavy wool fabric
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | purple |
|---|---|
| Era | 60s |
| Clothing size | XL |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Wool |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
| shoulder | 48 cm / 18.7" |
|---|---|
| Bust | 110 cm / 42.9" |
| sleeves | 53 cm / 20.7" |
| length | 96 cm / 37.4" |
Related products
-


Vintage blazer jacket 80s glam slime green diamante coat
36.00 € Read more -


Hand-painted denim jacket – Reworked vintage jacket
94.00 € Add to cart -


Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Jacket in Mud Wash Brown
69.00 € Add to cart