





Vintage 90s Levi’s Straight Jeans in Blue
69.00 €
1 in stock
SKU: 32641
Category: Trousers & Jeans
Tags: 90s grunge outfit, 90s vintage fashion, boyfriend fit, gender neutral, levi's jeans, middle wash denim, slit leg, slouchy jeans, stonewashed denim, streetwear look, y2k style clothing
Description
These 90s vintage Levi’s jeans are your ticket to grunge glory with their stonewashed, boyfriend-fit flair and slit legs. Perfect for channeling a 90s grunge outfit, these slouchy gems are the ultimate in gender-neutral, middle wash denim coolness.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Levi's
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash separately
Labelled size: 32 L36
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 28 cm / 10.9" |
| inseam length | 90 cm / 35.1" |
Related products
-


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart