






Vintage 80s Fluffy Knit Jumper in Beige
39.00 €
1 in stock
SKU: 18361
Category: Jumpers
Tags: 80s vintage fashion, fluffy beige sweater, furry jumper, knitted jumper, shiny knit top, teddy pullover, y2k style clothing
Description
This 80s vintage knit jumper is the fluffy beige sweater that feels like a teddy bear hug from the era of leg warmers and neon everything.
Features:
– 100% polyester
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | S |
| Components | polyester |
| Featured material | Polyester |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Hand wash only
Labelled size: 34/36
| shoulder | 49 cm / 19.1" |
|---|---|
| width (seam to seam) | 61 cm / 23.8" |
| sleeves | 63 cm / 24.6" |
| length | 73 cm / 28.5" |
Related products
-


Reworked Vintage Cardigan Y2K Lettuce Hem Black Crop Top
29.00 € Add to cart -


Vintage knit jumper 90s yellow openwork crocheted sweater
27.00 € Add to cart -


Vintage jumper 90s reworked bleach painted black sweater
34.00 € Read more -


Vintage Jumper 80s Handmade Balloon Sleeve Knit Wool Sweater
32.00 € Add to cart