





Vintage Y2K Flare Jeans in Blue
39.00 €
1 in stock
SKU: 32586
Category: Trousers & Jeans
Tags: 00s streetwear, 2000s style clothing, bootcut denim pants, flare jeans, low rise trousers, low waisted bottoms, whimsigoth, wide leg trousers, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage flare jeans are the time-traveling trousers you need to channel your inner 2000s superstar.
Features:
– five pockets
– zip closure
– stretchy fabric
– 80% cotton, 19% polyester, 1% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, elastane, polyester |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Machine wash inside out
Labelled size: 40
| waist (seam to seam) | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 83 cm / 32.4" |
Related products
-


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart