







Vintage Y2K Adidas Fitted Hoodie in Blue
37.00 €
Out of stock
SKU: 22847
Category: Jumpers
Tags: 2000s style clothing, Adidas sweatshirt, cotton hoodie, fitted jumper, hooded sweater, slim fit jumper, sports logo top, tracksuit top, y2k vintage fashion, zip front jacket
Description
This Y2K vintage adidas jumper is the cotton hoodie equivalent of finding your old Game Boy and realizing it still works!
Features:
– 2 at front pockets
– zip at front closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured material | Cotton |
Adidas
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
Labelled size: S // D 5/56
| shoulder | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| width (seam to seam) | 41 cm / 16.0" |
| sleeves | 66 cm / 25.7" |
| length | 54 cm / 21.1" |
Related products
-


Vintage knit jumper 90s graphic statement striped sweater
29.00 € Add to cart -


Vintage Crocheted Cardigan 50s Rare Handmade Beige Lace Top
99.00 € Add to cart -


Vintage knit cardigan 90s fluffy grey furry jumper
27.00 € Add to cart -


Vintage Knit Cardigan Y2K Reworked Tie-dye Bleach Pink Top
32.00 € Add to cart