



Vintage Y2K Satin Capri Pants in Black
34.00 €
1 in stock
SKU: 31767
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, low rise capri pants, office siren, satin trousers, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage satin trousers are the office siren’s secret weapon to channeling early 2000s vibes without breaking a sweat.
Features:
– two pockets
– zip closure
– 52% polyester, 5% elastane, 43% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, elastane, polyester |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Satin |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash cold
Labelled size: 40
| waist (seam to seam) | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| rise | 22 cm / 8.6" |
| inseam length | 37 cm / 14.4" |
Related products
-


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Read more -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more