





Vintage 90s Boyfriend Jeans in Faded Black
34.00 €
1 in stock
SKU: 32201
Category: Trousers & Jeans
Tags: 90s vintage fashion, black denim trousers, boyfriend jeans, grunge outfit, middle rise waist, ribbed denim pants, y2k style clothing
Description
These Dockhouse 90s vintage jeans are the ultimate grunge outfit essential, ready to rock your Y2K style clothing game with their middle rise waist and ribbed black denim in faded black.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Cotton |
Dockhouse
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash cold
Labelled size: 33
| waist (seam to seam) | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| rise | 30 cm / 11.7" |
| inseam length | 81 cm / 31.6" |
Related products
-


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Read more -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Read more