



Reworked Vintage Y2K Levi’s Wide-Leg Denim Shorts in Grey
49.00 €
1 in stock
SKU: 31698
Categories: Shorts, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothing, denim jorts, Levi's, reworked jeans, upcycled pants, y2k grunge, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage denim shorts by Levi’s are the ultimate upcycled pants for those days when you want to feel like a 2000s grunge legend without breaking a sweat!
Recommended size: EU 40-42 depending on the desired fit.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Denim |
Levi's
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash separately
Labelled size: W34
| waist (seam to seam) | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 36 cm / 14.0" |
Related products
-


Vintage shorts 70s jungle printed cotton hot pants
34.00 € Read more -


Vintage Levi’s Shorts 80s High Rise Cropped Jeans in Yellow
32.00 € Add to cart -


Vintage high-waisted shorts 70s reworked feminist embroidery
39.00 € Read more -


Vintage Cargo Jorts Y2K Gorpcore Knee Shorts in Beige
32.00 € Add to cart