



Vintage Y2K Wide-Leg Cord Trousers in Khaki
34.00 €
Out of stock
SKU: 31670
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, cord pants, flare trousers, whimsigoth, wide leg flares, y2k vintage clothing
Description
Y2K vintage wide-leg flares – these green cord pants are the fashion time capsule your wardrobe has been waiting for!
Features:
– zip closure
– 98% cotton, 2% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Corduroy |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash cold
| waist (seam to seam) | 39 cm / 15.2" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 81 cm / 31.6" |







