






Vintage Y2K Wildcat Cargo Capri Pants in Khaki
37.00 €
1 in stock
SKU: 31564
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s vintage style, cargo capri pants, middle rise shorts, military khaki, y2k grunge clothes
Description
These Y2K vintage cargo capri pants by Wildcat are the ultimate throwback to when pocket space was more important than Wi-Fi signals!
Features:
– six pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Wildcat
Our model, Bori is 167 cm / 65.1" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: 29
| waist (seam to seam) | 41 cm / 16.0" |
|---|---|
| rise | 27 cm / 10.5" |
| inseam length | 52 cm / 20.3" |
Related products
-


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Read more -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Read more