








Vintage Y2K GAS Flare Pants Co-ordinates in Blue and Pink
99.00 €
Out of stock
SKU: 31534
Category: Jumpsuits & Playsuits
Tags: 2000s does 70s, co-ordinates, Flower Power print, GAS jeans, low rise flare pants, low waist bootcut, y2k clothing
Description
These Y2K vintage flare pants and top co-ordinates by Gas are like stepping into a flower power time capsule that makes every day feel like a 2000s does 70s party!
Features:
– button, zip closure
– 96% cotton, 4% lycra (stretchy fabric)
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue, pink |
|---|---|
| Pattern | floral |
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, lycra |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Cotton |
GAS
Our model, Bori is 167 cm / 65.1" tall and she's a size XS.
Machine wash separately
Labelled size: M
| armpit to armpit | 47 cm / 18.3" |
|---|---|
| length | 52 cm / 20.3" |
| waist (seam to seam) | 39 cm / 15.2" |
| rise | 22 cm / 8.6" |
| inseam length | 85 cm / 33.2" |







