



Reworked Vintage Y2K Corset Top in Black
32.00 €
1 in stock
SKU: 31239
Categories: Tops & Tees, Reworked Vintage
Tags: 2000s vintage style, corset top, reworked, whimsigoth
Description
This Y2K vintage corset is what your inner whimsigoth has been waiting for – hand painted and ready to transport you straight to a 2000s fashion wonderland.
Features:
– zip closure
– 96% cotton, 4% elastane
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Sleeveless |
| Featured material | Cotton |
Our model, Bori is 167 cm / 65.1" tall and she's a size XS.
Hand wash only
Labelled size: 34
| armpit to armpit | 37 cm / 14.4" |
|---|---|
| bust | 77 cm / 30.0" |
| length | 35 cm / 13.7" |







