



Vintage Y2K Office Trousers in Brown
34.00 €
1 in stock
SKU: 31019
Category: Trousers & Jeans
Tags: low rise flare pants, mid 2000s, office siren, vintage style, wide leg trousers
Description
These Y2K vintage trousers are ready to transform you into an office siren, with low rise flare pants that scream “mid-2000s boardroom diva” louder than a dial-up modem.
Features:
– four pockets
– zip closure
– 71% polyester, 26% viscose, 3% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | elastane, polyester, viscose |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
Labelled size: 34
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 25 cm / 9.8" |
| inseam length | 84 cm / 32.8" |
Related products
-


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Read more -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more