



Vintage Y2K Lace Corset in Black and Purple
39.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage corset is your ticket to channeling early 2000s coquette vibes while secretly feeling like a superhero in lingerie disguise.
Features:
– hook & eye closure
– 52% nylon, 42% polyester, 6% elastane
– lined
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black, purple |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | elastane, nylon, polyester |
| Featured style | Sleeveless |
| Featured material | Nylon |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Hand wash only
Labelled size: 36
| armpit to armpit (min) | 32 cm / 12.5" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 34 cm / 13.3" |
| length | 41 cm / 16.0" |
| Bust (min) | 73 cm / 28.5" |
| Bust (max) | 76 cm / 29.6" |







