


Vintage Cargo Trousers Y2K Wide Leg Gorpcore Pants in Beige
37.00 €
1 in stock
SKU: 28192
Category: Trousers & Jeans
Description
Y2K vintage cargo trousers in mint condition. These babies come with four pockets for all your snacks and flip-phones and are made of a good, sturdy cotton that will last forever. Just don’t mention the zip closure – it’s a bit sensitive about its age.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Klaudia is 169 cm / 65.9" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: D 38
| waist | 84 cm / 32.8" |
|---|---|
| rise | 22 cm / 8.6" |
| inseam length | 87 cm / 33.9" |
Related products
-


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart