



Description
Y2K vintage denim shorts by United Colors of Benetton. They’re like a time machine for your legs, taking you back to the era of Destiny’s Child and flip phones. With four pockets to hold all your essentials and a trusty zip closure, these denim beauties are ready to rock.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Denim |
United Colors of Benetton
Our model, Aliz is 172 cm / 67.1" tall and she's a size S.
Machine wash inside out
Labelled size: 28
| waist | 76 cm / 29.6" |
|---|---|
| rise | 32 cm / 12.5" |
| inseam length | 30 cm / 11.7" |
Related products
-


Vintage Denim Shorts 90s High Waisted Grunge Jeans in Grey
27.00 € Add to cart -


Vintage high-waisted shorts 70s reworked feminist embroidery
39.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Shorts 80s High Rise Cropped Jeans in Yellow
32.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Jorts Y2K Gorpcore Knee Shorts in Beige
32.00 € Add to cart